www.zabrze.aplus.pl

Hotel Admiralski

Architektura Zabrza

Ten zeszyt jest prawdziwym rarytasem. To oryginalny program działalności rozrywkowej prowadzonej w hotelu Admiralspalast. Co działo się w ciągu czternastu dni od 16 do 30 kwietnia 1938 roku w kawiarni, restauracji i kabarecie hotelu?

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

Autor programu i właściciel hotelu Richard Würfel, na drugiej stronie prosi o głos.

Ein Wort bitte!

Program naszego kabaretu i variete, zmieniany 1 i 16 dnia każdego miesiąca, ułożony jest tak abym mógł naszym gościom zapewnić najlepszą i zawsze nową rozrywkę. Odwiedziny w moim kabarecie dadzą Wam uczucie że ci artyści, ta orkiestra występują tylko dla Was, że ta uprzejma obsługa tylko dla Was się stara.

I nie tylko gość, ale również artysta powinien czuć się tu dobrze. Mieć przekonanie że jego sztuka i umiejętności są podziwiane i docenione. W czasie krótkiego u nas pobytu, chcemy dać mu trochę uczucia że jest u siebie w domu, od którego najczęściej jest bardzo daleko. Prowadzenie tego kabaretowego i kulturalnego centrum w Zabrzu wysoce zobowiązuje i największą przyjemnością jest dla mnie wywiązać się z tego obowiązku jak najlepiej.

www.zabrze.aplus.pl

Na czwartej stronie kierownictwo hotelu podaje do wiadomości: Codziennie po południu przedstawiany jest pełny program. W dniach powszednich po obniżonej cenie. Szanownych gości prosi się o unikanie głośnych rozmów w czasie przedstawienia. Życzenia i zażalenia prosi składać się osobiście, na piśmie lub ustnie. Osoby na służbie spodziewające się telefonu powinny pozostawić portierowi imię i numer stolika. W sprawie reklamy w programie prosimy zwracać się do kierownictwa hotelu.

Program kabaretu w dniach 16 - 30 kwietnia 1938 roku.

Charly Gibbs - Konferansjer.

Irmi Irmi - Akt elastyki.

Margot Saldern - Parodia piosenek dziecięcych.

2 Charles - Para taneczna.

Turvy - Stepowanie akrobatyczne

Rodzeństwo Axmann - Ekwilibrystyka.

W niedziele i dni świąteczne - koncerty poranne. W naszej Bawarskiej Piwiarni, gdzie ekskluzywnie rozlewamy piwo browaru Pschorrbräu z Monachium, przygrywa dla Państwa "Kapela Strelzner".

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

Na szóstej stronie przedstawione są wszystkie oddziały Pałacu Admiralskiego.

Ogród dachowy - na VI piętrze z wspaniałym widokiem na cały przemysłowy region. W niedziele i dni świąteczne - Dancing. W dni powszednie serdecznie polecany na imprezy prywatne.

Hotel - 2,3,4 i 5 piętro. Nowocześnie urządzone pokoje z bieżącą zimną i ciepłą wodą.

Sala jadalna - dla grup i stowarzyszeń. Kawiarnia i kabaret - 1. piętro, każdego popołudnia i wieczoru koncert, kabaret i dancing.

Bawarska Piwiarnia - parter, podaje słynne piwo browaru Pschorr z Monachium.

Domowe obiady i kolacje, tanie dania firmowe. Wszystkie oddziały hotelu gwarantują wysoką jakość potraw i napoi, oraz umiarkowane ceny.

Ostatnia strona przedstawia reklamę trupy rodzeństwa Axmann i sklepu odzieżowego z Gliwic.

Jeżeli wziąć pod uwagę, że 100 metrów obok, dokładnie naprzeciwko dworca kolejowego, znajdował się hotel Metropol, w którym również działało variete i kabaret, to można powiedzieć, że miasto Hindenburg było przed wojną prawdziwym centrum rozrywki.

Tłumaczenie z języka niemieckiego i opracowanie: Andrzej Dutkiewicz.

www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Według jednej z zabrzańskich legend nazwa Zabrze wywodzi się od nazwiska Zabrzeski, pierwszego właściciela Zabrza. W owym czasie Śląsk, jak i Zabrze należały do Polski. Pan Zabrzeski zaproszony został przez jednego z piastowskich książąt na polowanie, w którego trakcie wydarzył się ten oto wypadek. Książę nie zauważył zbliżającego się do niego niedźwiedzia i wtedy Zabrzeski, nie zważając na własne życie, rzucił się jemu na ratunek. Przepędziwszy niedźwiedzia, wyratował Piastowicza z niebezpiecznej opresji. Szlachetny książę zapragnął odwdzięczyć się i obiecał, że podaruje mu tyle ziemi, ile zdoła on objechać jednego dnia na koniu. Wyszukał sobie zatem Zabrzeski najlepszego konia w okolicy i ruszył w objazd, aby zdobyć sobie włości, jako przyrzekł mu książę. Legenda mówi, że zdołał objechać tę połać ziemi, na której obecnie znajdują się Zabrze, Zaborze, Pawłów, Bielszowice, Kończyce, Makoszowy, Sośnica, Maciejów, Mikulczyce, Tarnowskie Góry i Świerklaniec. Jeszcze niedawno starszy mieszkaniec Zabrza opowiadał mi to, jako prawdziwą historię.

Wirtualne muzeum


Zalepki, winiety, są formą nalepianej pieczęci, wykonanej z grubszego papieru lub obecnie z foli, z wytłoczonym napisem i najczęściej symbolem instytucji która ją wydała. Służą one do nalepienia na dokument lub korespondencje, zalepienia urzędowej koperty (podobnie jak pieczęć lakowa), lub przylepienia końcówek sznura łączącego ze sobą kartki wielostronicowego pisma np. notarialnego, świadectwa itp. Pierwowzorem winiet były pieczęcie odciskane w gorącym laku wylanym na kartke papieru.

więcej»


Losowe zdjęcie

Zabrze

więcej»

Dobrze wiedzieć

Górnicy zawsze darzyli morze sentymentem. Pewnie dlatego, że jego wydawałoby się nieskończona przestrzeń jest przeciwieństwem ciemnego i ciasnego świata podziemnego. Już przed wojną kilka polskich statków nosiło nazwy związane ze Śląskiem. W czasach PRL-u pierwsze wybudowane w Polsce statki nazwano imionami ówczesnych górników, przodowników pracy. 14 sierpnia 1959 podniesiono banderę na pierwszej jednostce, która nosiła imię śląskiej kopalni. Był to statek typu "Liberty" o nazwie KOPALNIA ZABRZE. Wybudowano go w 1944 roku w Stanach Zjednoczonych, w stoczni mieszczącej się w Panama City na Florydzie. Polska zakupiła go od armatora norweskiego w lipcu tegoż roku. KOPALNIA ZABRZE miała pojemność rejestrową brutto 7.235 ton, nośność 10.619 ton, długość całkowitą 134,5 m, moc maszyny parowej 2.500 KM, prędkość eksploatacyjną 10 węzłów. KOPALNIA ZABRZE pływała do 1975 roku w Polskiej Żegludze Morskiej. Potem służyła jeszcze jako magazyn pływający.

Losowe zdjęcie

Zabrze

więcej»

Dobrze wiedzieć

W latach 1873-1927 Zabrze było stolicą niemiecko-pruskiego powiatu "Landkreis Zabrze", od 1915 roku "Landkreis Hindenburg O/S". Wyjątkowe jest przy tym to, że Zabrze do 1922 roku było wsią! W skład zabrzańskiego powiatu wchodziły, oprócz obecnych dzielnic miasta, także Ruda, Bielszowice, Sośnica, Bujaków, Chudów, Paniowy i Paniówki. Po podziale Górnego Śląska w 1922 roku południowa część powiatu przypadła Polsce. 1 stycznia 1927 roku powiat rozwiązano, Sośnicę przyłączono do Gliwic, a pozostałe gminy przyłączone do Zabrza utworzyły wraz z nim duże miasto na prawach powiatu, Hindenburg O/S.