Zabrzańskie pocztówki

Zabrzańskie pocztówki

Pocztówka ze zbiorów Moniki i Józefa Kulik

Dla jednych jest to kawałek starego papieru, dla innych cenna pamiątka, dla jeszcze innych bardzo kosztowne hobby. Stare pocztówki mają w sobie czar minionego czasu, który można jeszcze dostrzec w wielu miejscach naszego miasta...

www.zabrze.aplus.pl

Pocztówka przedstawiająca fragment ulicy, budynku czy placu, przekazuje nam historię zatrzymaną w kadrze, informację o dawnych czasach, których prawie nikt już nie pamięta.

www.zabrze.aplus.pl

Wydanie pocztówki np. przez hotel, sklep, zakład przemysłowy, to nie tylko reklama. Wysyłana z pozdrowieniami docierała do mniejszych i większych miast i miasteczek, informując adresata, że w Zabrzu, (od 1915r do 1945r Hindenburg), jest znowu coś nowego czym można się pochwalić.

www.zabrze.aplus.pl

Oddano do użytku nowe miejsce, które trzeba odwiedzić lub wybudowano nowy budynek, którego widok zapierał dech w piersiach. Pocztówki często były traktowane jak najlepsze zdjęcia, które wklejane do albumów razem ze zdjęciami rodzinnymi, przetrwały do naszych czasów.

Magię i czar, który ukryty został w starych pocztówkach, dostrzegają kolekcjonerzy. Wydaje się, że ciekawszą pocztówką jest taka, która była w obiegu pocztowym (była wysłana, jest zapisana, ma stempel pocztowy, znaczek), jednak aby zebrać serię np. konkretnego wydawcy, kolekcjonerzy posiadają w swoich zbiorach również pocztówki bez obiegu, które zostały nabyte np. tylko dla numeru seryjnego czy adresu wydawcy.

www.zabrze.aplus.pl

Dzięki tej stronie poznałem wielu życzliwych ludzi, którzy przekazują informacje, własne zbiory gromadzone od lat, aby zawartość strony była bardziej atrakcyjna i ciekawa. Wieklie dzięki dla wszystkich, którzy zdecydowali się zaprezentować swoje kolekcje.

Pocztówki prezentowane na stronie zostały podzielone na trzy podstawowe grupy.

www.zabrze.aplus.pl

Pocztówka przedwojenna - prezentowany tutaj materiał dotyczy pocztówek, które ukazały się przed wybuchem II wojny światowej. Znajdziecie tam Państwo piękne litografie, wraz z jedną z najstarszych zabrzańskich pocztówek. Zobaczycie rónież bardzo ładne kartki tłoczone, czy tzw zdjęciówki. Przedstawione pocztówki zostały zaprezentowane wraz z opisem.

www.zabrze.aplus.pl

Pocztówki powojenne - zaprezentowany tutaj zbiór pocztówek jest swego rodzaju "spacerem" po Zabrzu. Pocztówki wydane po II wojnie jak i te najnowsze przedstawiają Zabrze znane wielu internautom nie tylko ze zdjęć. Bardzo ciekawy komentrz do wszystkich powojennych kartek.

Pocztówki bez opisów - tylko pocztówki, żadnych opisów. Zbiór kartek przedwojennych i powojennych zaprezentowanych w formie galerii.Jeżeli posiadacie Państwo pocztówki, których nie ma na stronie prosimy o kontakt.


www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Zobacz również