Wirtualne Muzeum Zabrza

Wirtualne Muzeum Zabrza

Prosimy założyć kapcie i serdecznie zapraszamy do Pierwszego Wirtualnego Muzeum Miasta Zabrze na stronie www.zabrze.aplus.pl

W naszym muzeum znajdą Państwo w kilkunastu salach tematycznych bogaty zbiór dokumentów i przedmiotów z XIX i XX wieku, pochodzących z terenu Zabrza lub bezpośrednio z nim związanych.

www.zabrze.aplus.pl

Nie ma już komu pamiętać czasów burzliwego rozwoju Zabrza w dziewiętnastym stuleciu. Już tylko bardzo nieliczni mieszkańcy pamiętają okres, gdy Zabrze stało się miastem. Po tych czasach i tamtych ludziach pozostały nam nie tylko pocztówki i zdjęcia, ale również pamiątki, dokumenty, książki, rachunki, ordery, mundury, pieniądze i wiele innych przedmiotów codziennego użytku, których wygląd i przeznaczenie wzbudzają w nas często zdziwienie lub zadumę.

www.zabrze.aplus.pl

Zawiła historia Zabrza i regionu spowodowała, że na starych dokumentach znajdą Państwo języki niemiecki, polski lub francuski. Spacerując po muzeum, oglądając i czytając krótkie historyczne komentarze, przeniesiecie się na krótko w pionierskie czasy twórców i mieszkańców tego miasta, którego dzieje kilka razy zaczynały się prawie na nowo.

www.zabrze.aplus.pl

Od odkrycia pierwszego węgla, przez plebiscyt, po wprowadzenie "Władzy Ludowej" zobaczycie jak żyli, czego używali i co ich otaczało. Dla wielu z nas byli to rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.

Również młodsza historia Zabrza zasługuje już na upamiętnienie. Dzisiejsi dwudziestolatkowie nie pamiętają niedawnych czasów PRL-u. Pamiątki tego okresu, bez politycznych komentarzy, zapełniają jedną z sal naszego muzeum.


www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć