Wirtualne Muzeum Zabrza - wieszaki

Wirtualne Muzeum Zabrza

zobacz eksponaty »

Wieszak do ubrań jest przedmiotem codziennego użytku. Jego kształt odwzorowujący ludzkie ramiona został zaprojektowany tak by zapobiegać marszczeniu się wieszanej odzieży np: koszul, marynarek i kurtek. Niektóre wieszaki posiadają na końcach ramiona wyżłobienia umożliwiające wieszanie spódnic, za pomocą wieszaczków przyszytych do spódnic lub poziomą poprzeczkę, która umożliwia wieszanie spodni.

Niektóre z wieszaków wyściełane są miękkim materiałem np. satyną, aby zapobiec uszkodzeniu drogich ubrań oraz uchronić przed ich pomięciem. Wieszaki wykonywane są z:

- drutu - pętla z drutu w kształcie spłaszczonego trójkąta z hakiem,
- drewna - wieszak wykonany z płaskiego kawałka drewna i metalowego haka,
krawędzie drewnianej części wieszaka są oszlifowane, aby zapobiec uszkodzeniu odzieży,
- plastiku podobne kształtem do wieszaków z drutu lub drewna z metalowym hakiem.

Wieszaki wytwarzane są także w mniejszych rozmiarach np. dla dzieci.

Pierwsze wieszaki pojawiły się w Europie w XVI wieku. Przedtem ubrania trzymano w drewnianych skrzyniach. Większość dzisiaj produkowanych wieszaków, jest wykonywana według wzoru wieszaka wykonanego z drutu, który w 1869 roku wynalazł Albert J. Parkouse z firmy Timberlake Wire and Novelty Company, której siedziba zlokalizowana była w Jackson w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Patent został zgłoszony przez właściciela firmy, w której pracował A.J. Parkhouse John Timberlake. Zarobił na tym patencie majątek. Niestety wynalazca nie dostał nic. Produkowane były przeważnie z drutu, gdyż popyt był tak duży, że nie nadążano z produkcją drewnianych. Niektórzy historycy przychylają się do tezy, iż wynalazcą prekursora drewnianego wieszaka do ubrań jest prezydent Tomasz Jefferson. Pierwszymi producentami wieszaków w Niemczech byli Sinram i Wendt. Firma powstała w 1898 roku w Hanowerze. W późniejszym okresie produkcję przeniesiono do Hameln.

W dziale eksponaty będziemy prezentować wieszaki, z których każdy jest swoistą reklamą firmy. Przy opisie podamy wszystkie znane nam informację dotyczące działalności tych firm w Zabrzu. Dla niektórych będzie to tylko przepisana treść zamieszczona na wieszaku.

Zapraszamy do oglądania i lektury.

zabrze

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć