Szukaj
Menu
Zobacz również
Zabrze PawłówRozwój Pawłowa postępował bardzo wolno. W ciągu 55 lat, pomiędzy 1780 a 1835 rokiem, zbudowano zaledwie 6 domów, zwiększając tym samym ich liczbę z 36 do 42. Zaludnienie gminy również nie było duże - liczba mieszkańców wzrosła do 204, a stanowili ją wyłącznie katolicy. Około 1845 r. właściciel dworu w Bielszowicach, von Brase, założył na terenie Pawłowa kopalnię gliny, zapewniając zatrudnienie 12 robotnikom...
więcej»
Dobrze wiedzieć
"Zwyczajnie zapuściłem tu korzenie, nabrałem szacunku do tej ziemi i tutejszych ludzi. Zobaczyłem, że to co mnie otacza - ten specyficzny rejon, z charakterystycznym budownictwem, jakiego nie ma w żadnym innym zakątku świata - jest doskonałym tematem malarskim."
Ten świat odchodzi w przeszłość i trzeba go zanotować, póki nie zniknie zupełnie
To słowa Romana Nowotarskiego, urodzonego w 1932 roku na Huculszczyźnie wybitnego polskiego malarza, który od 1945 roku osiadł w Zabrzu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje prace wystawiał w Bazylei, Istambule, Wiedniu, Berlinie, Bratysławie, Kolonii i Waszyngtonie. Jest malarzem śląskich mikropejzaży. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, muzeach w Zabrzu, Bytomiu, Krakowie i Bielsku. Roman Nowotarski jest również cenionym scenografem telewizyjnym i teatralnym. Pisze również piosenki, które sam wykonuje. Jego syn jest również malarzem.