Moje Zabrze

Zabrze moje miasto

Nazywam się Rafał Tylenda, Zabrze opuściłem 18 marca 2006r. mając zaledwie 14 lat. I tu mogłaby się skończyć moja historia związana z miastem, jednak zacznę od początku:

Rafał Tylenda Mieszkałem przy ulicy Żółkiewskiego, klatka dwadzieścia dwa, mieszkanie numer dziewięć. Doskonale pamiętam te dziwne kręte schody wiodące na drugie piętro, gdzie mieszkałem. Piętro niżej mieszkał Pan Sówka wraz z żoną, a także Pani Koblowa (była dyrektorka szkoły nr 22). U Pana Sówki często przesiadywałem, nierzadko po kilka godzin, słuchając opowieści o Zabrzu, oglądając stare zdjęcia rodzinne. Dostałem też od niego starą książkę "Zabrze Zarys Rozwoju Miasta", którą posiadam do dzisiaj. Można więc powiedzieć, że Zabrzem interesowałem się od małego.

Przed wyjazdem, książkę, którą dostałem od Pana Sówki, zostawiłem u dziadka. Ten ostatni dzień w Zabrzu spędziłem odwiedzając i żegnając się z najbliższą rodziną. Wieczorem, będąc już w domu, Pan Sówka zaprosił Mamę, Babcię, Dziadka i mnie na chwilę do siebie. Kilka godzin później siedziałem już w samochodzie, zmierzając na lotnisko. Pierwsze dni w nowym kraju były dla mnie bardzo ciężkie. Świat, który znałem odszedł na zawsze, nie miałem też już swojego podwórka, kolegów, wszystko zaczęło się od nowa...

Tęskniłem oczywiście, ale z biegiem czasu coraz rzadziej patrzyłem w tył, wspominałem. Minął jakiś czas i dostałem komputer, później internet, znalazłem stronę www.zabrze.aplus.pl w sieci i znów zainteresowanie miastem wróciło. Spędzałem tam mnóstwo czasu oglądając dokładnie pocztówki i czytając opisy załączone do nich, robiłem to kilka razy dziennie! Odkryłem też, że to, o czym opowiadał Pan Sówka, było prawdziwe.

Gdy zbliżała się wizyta Babci i Dziadka poprosiłem dziadka, by przywiózł mi moją starą książkę o Zabrzu. Wróciła do mnie w dokładnie takim samym stanie, w jakim ją zostawiłem. Pewnego razu, przeglądając filmy na temat Zabrza w youtube trafiłem na kanał użytkownika AngelusSilesius666. Naszedł mnie wtedy pomysł, by zrobić coś podobnego, coś o Zabrzu. Zrobiłem filmik "Zabrze Moje Miasto", a po kilku miesiącach usunąłem inne filmy niezwiązane z Zabrzem, które miałem tam zamieszczone. Kanał Wystartował! Poznałem też Andrzeja Dutkiewicza (AngelusSilesius666), jednego z autorów strony www.zabrze.aplus.pl, którego w tym miejscu chciałbym serdecznie pozdrowić! Filmów przybywało, cel był ambitny - zrobienie prezentacji najbardziej znanych miejsc w Zabrzu.

W czasie pracy przy kanale poznałem mnóstwo ciekawych i sympatycznych ludzi, których również w tym miejscu pozdrawiam! Zatem czym jest dla mnie Zabrze? Na pewno obiektem pasji, która trwa dzięki ludziom, których spotkałem na swojej krótkiej dotychczas drodze. Jest też moim miastem, w którym spędziłem czternaście lat życia, w którym się urodziłem i które wciąż doskonale pamiętam.


www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

SzukajMenu

Dobrze wiedzieć